بالاخره سودجویان و دلالان موفق شدند با اینهمه حجم انبوه تولید مرغ دولت را برای واردات ۵۰ هزارتن مرغ قانع کنند .

به گزارش واحد خبری مجله دام پخش به نقل ازخبرگزاری تابناک نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: توان صادرات یک میلیون تن مرغ داریم، ولی واردکننده می‌شویم!

کشوری که می‌تواند ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن مرغ صادر کند، منطقی نیست در آخر سال، واردات ۵۰ هزار تن مرغ برنامه ریزی شود. مرغ وارداتی اواخر فروردین به بازار کشور خواهد رسید و مشخص نیست در آن مقطع شرایط کشور در بازار مرغ چگونه باشد.

اوضاع بازار مرغ اصلا مساعد نیست؛ در حالی که قیمت مرغ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده، در بازار آزاد حداقل بیش از ۳۰ هزار تومان است.
به گزارش تابناک اقتصادی، اوایل سال جاری بود که شاهد زنده به گور کردن جوجه های یک روزه بودیم و مرغداران در همان روزها با ضرر و زیان های هنگفتی رو به رو بودند و هیچ کس فکر چاره ای نمی کرد.
با گذشت زمان عوامل گوناگونی موجب شد تا قیمت مرغ روند صعودی به خود بگیرد که از آن جمله می توان به کاهش تولید به خاطر ضرر و زیان و نبود نهاده های دامی و افزایش تقاضا بخاطر گران شدن گوشت قرمز اشاره کرد.
هر چند مسئولین بارها وعده ارزان شدن قیمت مرغ را دادند، روز به روز به صف خرید مرغ به قیمت مصوب در شهرها اضافه شد و در این ایام کرونایی در برخی شهرها صف های خرید مرغ غلغله است!
حالا در آخرین روزهای سال جهش تولید برای تنظیم بازار مرغ یک راهکار پیشنهاد شده است؛ واردات! در ۲۵ اسفندماه سال جاری علیرضا رزم حسینی وزیر صمت که در جلسه کمیسیون تلفیق مجلس با موضوع بررسی توزیع و تامین کالاهای اساسی برگزار شده بود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی، باید مرغ را در اختیار ما بگذارد تا توزیع کنیم،​ ولی متاسفانه بخشی از مرغ خارج از شبکه توزیع به بازار می‌آید و قیمت مصوب در آن رعایت نمی‌شود.
وی گفت: از امروز مقرر شد، مرغ در کشتارگاه قیمت‌گذاری شود و مسیر آن تا رسیدن به میادین فروش، دقیق رصد شود. رزم حسینی افزود: همچنین مقرر گشته برای رفع نیاز بازار مرغ ۵۰ هزار تن از این محصول به کشور وارد شود و در اختیار مردم قرار گیرد.
حالا پرسش این است که آیا میزان تولید مرغ در کشور کاهش یافته که وزارت صمت به فکر واردات افتاده است؟ و اینکه این تصمیم چه تاثیری می تواند بر تولیدکنندگان داخلی داشته باشد؟
حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی طی مصاحبه ای با خبرنگار تابناک اقتصادی در پاسخ به این پرسش ها اظهار داشت: حدود هشت ماه پیش ما این هشدارها را داده بودیم که متاسفانه واردات مرغ در حال مهندسی شدن است و شرایط را به گونه ای پیش می برند که القا کنند کشور نیازمند واردات مرغ می باشند.
وی ادامه داد: این در حالی است که ما پتانسیل و زیرساخت های لازم برای صادرات یک میلیون تن مرغ در سال را داریم.
اسدالله نژاد با اشاره به وضع موجود در بازار مرغ گفت: این‌ها همه ناشی از تصمیمات اشتباهی است که بخش دولتی آن‌ها را اتخاذ کرده است. از جمله این تصمیمات اشتباه این که اطلاعات سامانه بازارگاه بیانگر آن است که در دی ماه ۱۲۳ میلیون قطعه و در بهمن ماه ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته است. با این میزان جوجه ریزی ما هم اکنون باید ۷۳۰۰ تا ۷۵۰۰ تن مرغ در کشور داشته باشیم. این میزان مرغ نه تنها نیاز داخلی را تامین می‌کند بلکه بین ۸۰۰ تا هزار تن هم مازاد تولید داریم. با این وضعیت آیا باید دنبال واردات مرغ باشیم؟
نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی اظهار داشت: تصور من این است که اگر از تولید حمایت شود دیگر نیازی نیست که ما حتی فکر واردات را در سر خود داشته باشیم. ضمن اینکه اگر هم قصد واردات ۵۰ هزار تن مرغ را داشته باشند باید بگویم که این میزان ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده به کشور نخواهد رسید. تا پروسه این واردات طی شود، در خوشبینانه‌ترین حالت اواخر فروردین ماه و ۱۴۰۰ این محموله وارداتی به بازار کشور خواهد رسید. وی ادامه داد: اواخر فروردین ماه هم ما همیشه به صورت سنتی با کاهش شدید قیمت مرغ و افزایش عرضه مواجه هستیم.
اسدالله نژاد ادامه داد: به نظر من کشوری که می‌تواند ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن مرغ صادر کند، منطقی نیست که در آخر سال واردات ۵۰ هزار تن مرغ برنامه ریزی شود. مرغ وارداتی که اواخر فروردین به بازار کشور خواهد رسید و مشخص نیست که در آن مقطع شرایط کشور در بازار مرغ چگونه باشد.
این فعال صنعت مرغ با تاکید دوباره بر اینکه واردات مرغ مهندسی شده است افزود: یک مجموعه از عوامل به دنبال جا انداختن این موضوع بودند که ما نیازمند واردات مرغ هستیم و متاسفانه به آن خواسته خود هم تا اینجا رسیده اند. من در جریان نیستم که این واردات با چه ارزی انجام خواهد شد، اما این را می‌دانم که این واردات به تولید آسیب جدی خواهد رساند و در مقطعی به دست مصرف کننده می‌رسد که التهاب بازار خوابیده است. دو ماه تا سه ماه طول می‌کشد تا مرغ باکیفیت از کشور مبدا به مقصد ایران صادر شود. البته ممکن است که برای خواباندن التهاب بازار برخی مرغ‌هایی که به تاریخ انقضای خود نزدیک شده اند را از کشور‌هایی مانند ترکیه زودتر وارد کنند.
اسدالله نژاد در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر قیمت تمام شده مرغ چقدر است، گفت: با توجه به افزایش قیمت مولفه‌های تولید، قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده مبلغی حدود ۱۶۵۰۰ تا ۱۷۰۰۰ تومان می‌باشد. همچنین قیمت تمام شده هر کیلو مرغ گرم نیز حدود ۲۳ هزار تومان است که با قیمت مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی زیاد تفاوتی ندارد.
وی در مورد میزان تولید هم گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد که میزان تولید ما خوب است، ولی اینکه چرا در بازار مرغ کم است باید گفت که یا بعد از کشتار انحراف شدید داریم و یا احتمالا میزان جوجه ریزی نیاز به راستی آزمایی دارد.

اشتراک گذاری مطلب:

پست های مرتبط

پیام بگذارید