روشی جدید برای مبارزه با ویروس کرونا

رقابت ویروس سرماخوردگی با ویروس کوید ۱۹ بر سر ورود به داخل سلولهای میزبان- روشی جدید برای مبارزه با ویروس کرونا
به گزارش واحد علمی مجله دام پخش به نقل از شبکه خبری بی بی سی نتایج پژوهشی تازه‌ نشان می‌‎دهد ویروسی‌ که باعث سرما خوردگی عادی می‌شود می‌تو‌اند تا حد زیادی ویروس کووید را از سلول‌‎های بدن بیرون کند.
بعضی ویروس‌ها برای ایجاد عفونت در بدن با هم رقابت می‌کنند و پژوهشگران دانشگاه گلاسکو اسکاتلند می‌گویند راینو ویروس یا ویروس سرماخوردگی معمولی می‌تواند در این رقابت ویروس کرونا را از میدان به در کند.
به گفته این محققان تاثیر این پدیده ممکن است کوتاه مدت باشد اما راینرو ویروس‌ها آن قدر شایع هستند که می‌توانند در مغلوب کردن ویروس کووید تاثیر داشته باشند.
برای فهم بهتر این موضوع سلول‌های داخل بینی، گلو و ریه را مانند ردیفی از خانه‌ها در نظر بگیرید. وقتی یک ویروس داخل می‌شود، می‌تواند در را برای ویروس‌‎های دیگر هم باز بگذارد یا این که در را پشت سرش ببندد و خانه را تصاحب کند.
آنفلوانزا یکی از خودخواه‌ترین ویروس‌هاست که تقریبا همیشه به تنهایی بدن را دچار عفونت می‌کند. اما ویروس‌های دیگری مانند آدنو ویروس بیشتر اهل شراکت هستند.

درباره این که کووید یا ویروس سارس-کوو-۲ در دنیای اسرارآمیز بده‌بستان ویروس‌ها چطور عمل می‌کند، گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح شده است.
مشکل اصلی دانشمندان برای تحقیق درباره این موضوع این است که در دوران فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت سفت و سخت اصول بهداشتی، شیوع انواع مختلف ویروس به شدت محدود و مطالعه درباره آنها سخت‌تر شده است.
گروه پژوهش مرکز تحقیقات ویروسی گلاسکو برای مطالعه درباره این موضوع نمونه‌ای مشابه از لوله‌های تنفسی بدن انسان با همان گونه‌های سلولی ساخته‌ و آن را با سارس-کوو-۲ و راینو ویروس که یکی از شایع‌ترین عفونت‌های سرماخوردگی است، آلوده کرده‌ است.
اگر راینو ویروس و سارس-کوو-۲ هم‌زمان به سلول برسند، تنها راینو ویروس موفق به ایجاد عفونت می‌شود.
اگر راینو ویروس ۲۴ ساعت زودتر وارد سلول‌ها شود، سارس-کوو-۲ هیچ شانسی برای ایجاد عفونت ندارد.
حتی اگر سارس ۲۴ ساعت زودتر به سلول‌ها برسد، باز هم راینو ویروس جای خود را باز می‌کند و رقیب را از کار می‌اندازد.

دکتر پابلو مورسیا به بی‌بی‌سی گفت: “سارس-کوو-۲ خارج نمی‌شود، بلکه با مانعی جدی از طرف راینو ویروس روبرو می‌شود… خیلی جالب است که شیوع بالای راینو ویروس، می‌تواند عفونت جدید با سارس-کوو-۲ را بی‌اثر کند.”
قبلا هم تاثیرات مشابه این پدیده مشاهده شده است. سال ۲۰۰۹ شیوع گسترده راینو ویروس به عنوان یکی از عوامل تاخیر همه‌گیری آنفلوانزای خوکی در بخشی‌هایی از اروپا معرفی شد.
آزمایش‌های بیشتر نشان داده است که راینو ویروس باعث نوعی واکنش ایمنی در سلول‌های آلوده به این ویروس می‌شود که توانایی تکثیر سارس-کوو-۲ را از بین می‌برد.
وقتی محققان جلو این واکنش ایمنی را گرفتند، میزان ویروس کووید به همان سطحی رسید که در غیاب راینو ویروس تولید می‌شد.
“زمستان سخت”
با وجود این کووید می‌تواند با گذشتن فصل سرما و پایین آمدن سطح واکنش ایمنی، دوباره فعال‌تر شود.
دکتر مورسیا می‌گوید: “واکسیناسیون به همراه رعایت بهداشت و همین طور نحوه تعامل ویروس‌ها می‌تواند ابتلا به سارس-کوو-۲ را کاهش دهد، اما در این میان واکسن زدن بیشترین تاثیر را دارد.”
پروفسور لارنس یانگ، از دانشکده پزشکی واریک، می‌گوید راینو ویروس که عامل اصلی سرماخوردگی عادی است “بسیار مسری” است.
به گفته آقای یانگ مطالعات نشان می‌دهد “این عفونت مرسوم می‌تواند بر فراگیری کووید-۱۹ تاثیر بگذارد، به خصوص در دوره پاییز و زمستان که سرماخوردگی فصلی بیشتر شایع است.”
این که در زمستان آینده این معادلات دقیقا چه نتیجه‌ای خواهد داشت هنوز معلوم نیست.
ویروس کرونا احتمالا همچنان خواهد بود و عفونت‌های دیگری که در دوره همه‌گیری کووید، به شدت کم شده بودند، به خاطر ضعف ایمنی بدن نسبت به آنها، دوباره برمی‌گردند.
دکتر سوزان هاپکینز از نهاد “بهداشت عمومی انگلستان” هم درباره “زمستان سخت” آینده هشدار داده است.
“ممکن است شاهد افزایش شدید آنفلوانزا باشیم. بقیه ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زای تنفسی هم ممکن است در سطحی بالا شیوع پیدا کند.”
نتایج تحقیقات دانشگاه گلاسکو در نشریه “بیماری‌های عفونی” منتشر شده است.

اشتراک گذاری مطلب:

پست های مرتبط

پیام بگذارید