۱۳ نوع از انواع نژاد قناری که باید در مورد آنها بدانید (قسمت اول) ۱۳Types of Canary Birds You Should Know About))

قناری ها پرندگانی زیبا و دوست داشتنی هستند که با شکلها و رنگهای مختلف در طبیعت دیده می شوند .صدای آواز قناری از دیرباز بعنوان یکی از زیبا ترین آهنگهای طبیعی شناخته شده و در ادبیات کشور ما ایران نیز شاعران مختلفی اشعار زیادی در باب نشستن در سایه درخت و لب جوی و گوش دادن به آواز بلبل یا قناری را سروده اند . نگهداری از این پرنده های زیبا مشکل بوده و بخصوص نگهداری از جوجه قناری و تغذیه آنها بسیار مشکل می باشد .برای تغذیه قناری ها انواع مختلف خوراک قناری در بازار موجود می باشد که در هنگام خرید بایستی با گرفتن مشاوره دقیق از مشاوران متخصص دراین امر،نسبت به خرید خوراک برای قناری خود اقدام نمایید . تیم کارشناسان مجموعه دام پخش افتخار دارد تا در این زمینه هرگونه اطلاعات لازم را از طریق مشاوره رایگان دراختیار کاربران سایت خود قراردهد .در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با شماره های :۰۹۱۳۵۷۴۴۸۷۴ آقای مهندس نعیمی مسول سایت  وآقای دکتر روغنی ۰۹۱۳۱۶۲۹۳۷۲ و آقای دکتر جعفری :   ۰۹۱۳۳۳۰۸۴۱۶۷ کارشناسان سایت تماس بگیرید.  انواع مختلفی ازنژادهای قناری وجود دارد که می توان آنها را به عنوان حیوان خانگی خریداری کرد ، هر کدام از این نژادهاعمدتا به دلیل شکل و اندازه پرنده پرورش داده می شوند تا قابلیت ها یا رنگ های آنها. با این حال، این بدان معنا نیست که قناری ها خوانندگان زیبا یا خوبی نیستند ، زیرا آنها هر دو ویژگی شکل و صدای زیبا را دارند. قناری ها همچنین حیوانات خانگی فوق العاده ای هستند و به اندازه حیوانات خانگی دیگر مانند گربه و سگ به فضا و مراقبت احتیاج ندارند. انواع قناری در حالی که همه آنها از نظر شکل و اندازه شبیه به هم هستند ولی تفاوت هایی نیز باهم دارند ، به همین دلیل همه آنها نامهای منحصر به فردی دارند. قدمت برخی از نژادهای قناری به سالها و قرنها قبل بر می گردد ، درحالی که برخی دیگراز نژادها در دنیای پرورش نسبتاً جدید هستند. بخش علمی مجله دام پخش بدنبال درخواست عده ای از همراهان همیشگی دام پخش در رابطه با کسب اطلاعات کوتاه و مفید در رابطه با نژادهای مختلف قناری،در این مقاله سعی نموده است ضمن ارایه مطالب مفید و کوتاه در این زمینه ، به ارایه اطلاعات در رابطه با شناخت  ۱۳ نژاد پرنده قناری که باید در مورد آنها بدانید بپردازد.

اگر عاشق پرندگان هستید ، پس باید با قناری ها آشنا باشید. این پرندگان دوست داشتنی به دلیل آهنگ ها و ظاهر عمومی خود مشهور هستند. اما ویژگی های بیشتری وجود دارد که آنها را متمایز می کند تا ساختن آهنگ های آهنگین. و این جایی است که اکثر پرورش دهندگان علاقه خود را در مورد پرندگان نشان می دهند

قناری ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند-آنهایی که به خاطر رنگشان پرورش داده شده و پرورش داده شده اند ، آنهایی که به دلیل ویژگی ها یا شکل ظاهری خود پرورش داده شده اند و آنهایی که برای آهنگ های خود پرورش داده شده اند. زیستگاههای طبیعی آنها شامل جنگلها و کوهها است اگرچه آنها می توانند به خوبی با هر محیطی سازگار شوند. در حدود دو قرن گذشته ، انواع مختلف قناری تا کنون توسط انسان پرورش داده شده است. این پرندگان خانگی گاهی به عنوان زیرگونه هایی شناخته می شوند که به عنوان Serinus canaria domesticus شناخته می شوند

رنگ آنها از سفید ، نارنجی تا صورتی ، آبی ،قرمزو زرد نمادین است که بسیاری از مردم جدا از صدای زیبای این پرندگان به رنگ آنها نیز علاقه خاصی دارند .

در زیر لیستی از انواع مختلف پرندگان قناری که ممکن است به آنها علاقه مند باشید آورده میشود:

قناری آتلانتیک(Atlantic Canary)

تصویر شماره ۱: قناری آتلانتیک(Atlantic Canary)

از نظر علمی قناری آتلانتیک به نام Serinus canaria نامیده می شود و متعلق به خانواده Fringillidae است. تقریباً شبیه سرین کوچکتر اروپایی است. این پرنده بومی جزایر قناری است که در آن تعداد زیادی یافت می شود. قناری آتلانتیک در واقع محبوب ترین نوع پرنده قناری است که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود.

قناری آتلانتیک به دلیل آواز خوش آهنگ از سایر پرندگان قناری متمایز است. این آهنگ نت هایی را تولید می کند که به نام “مایع” شناخته می شوند.

به راحتی می توانید پرندگان قناری آتلانتیک را با مشاهده ظاهر آنها شناسایی کنید. طول آنها از ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر متغیر است. طول بال آنها بین ۲۱ تا ۲۳٫۷ سانتی متر است. نرها دارای قسمت های زیرین و سر تا حد زیادی زرد-سبز هستندپیشانی ، سوپرسیلیوم و صورت آنها کمی زردتر است. اما قسمت زیرین دم و قسمت تحتانی شکم سفید مایل به سفید است و رگه های تیره ای در کناره ها قابل مشاهده است. همچنین قسمت های فوقانی به رنگ زرد-سبز با چند رگه تیره به نظر می رسند. توده روی پرنده قناری وحشی آتلانتیک به رنگ زرد تیره است.

ماده ها تقریباً شبیه نرها هستند اما سر و سینه آنها خاکستری تر و کدرتر است ودر قسمت زیرین شکم رنگ زرد کمتری دارند. البته این نژآد به رنگهای متفاوتی مانند : زرد ساده ، نارنجی ، خاکستری تا قهوه ای و آبی هو ممکن  است دیده شوند.

قناری های آتلانتیک از حشرات و دانه ها تغذیه می کنند اما جوجه های آنها عمدتا از حشرات تغذیه می کنند. لانه آنها از کاه ، تار عنکبوت و خزه ساخته شده است

قناریBlue Factor

تصویرشماره ۲: قناری blue factor

اکثر قناری های این دسته دارای ویژگی های متمایزی هستند که آنها را متمایز می کند. آنها دارای رنگ پایه زرد یا سفید هستند. این رنگها معمولاً با کمی نورتغییرپیدا می کنند .

این پدیده بیشتر زمانی اتفاق می افتد که قلاب پرهای پرندگان مقداری طول موج نور را منعکس می کنند و باعث ایجاد چندین رنگ می شوند. رنگهای تولید شده معمولاً رنگهای بنفش و سبز هستند. در اکثر قناری های این نژادکه رنگ آیه آنها زرد است ، رنگ  ترکیبی بدست آمده معمولا سبز است اما در قناری های با رنگ سفید ، رنگ بدست آمده مایل به خاکستری یا مایل به آبی به نظر می رسد ، از این رو اصطلاحاً آن را فاکتور آبی قناری می نامند.

قناری فانتزی(Border Fancy Canary)

تصویر شماره۳ :قناری فانتزی(Border Fancy Canary)

ایده آل ترین طول برای یک قناری معمولی Border Fancy 14 سانتی متر است. این پرندگان کوچک و جمع و جور هستند. آنها دارای بدن گرد با پرهای براق هستند.ا ین پرندگان از منطقه شمال انگلستان و اسکاتلند جنوبی سرچشمه گرفته اند ، از این رو نام قناری های Border Fancy نامگذاری شده است.

این پرندگان پرهایی صاف و براق و زرد رنگ دارند ، اما می توانید آنها را در رنگ های مختلف مانند: سبز ، سفید یا دارچینی ببینید.

قناری های فانتزی مرزی پرنده های قفسی پر جنب و جوش هستند که انواع آهنگ های خوش آهنگ را تولید می کنند. شما به راحتی می توانید آنها را با قناری گلاستر اشتباه بگیرید ، اما به راحتی می توانید آنها را از طریق آهنگ “هلی کوپتر” متمایز و شدیدتر آنها تشخیص دهید.

قناری دارچین (Cinnamon Canary)

تصویر شماره ۴ : قناری دارچین (Cinnamon Canary)

 

قناری های دارچین در انگلستان نوعی جداگانه در نظر گرفته می شد. اما در اوایل دهه ۱۹۰۰ ، آنها با انواع قناری- یورکشایر ، نورویچ ، و قناری مرزی- آمیخته شدند تا رنگ دارچین آنها برجسته تر شود.این نژادهای قناری در ابتدا دارای همان شدت رنگی نبودند که رنگ واقعی دارچین را نشان می دهد.

با این حال ، قناری دارچین با رنگهای متنوعی مانند بوف یا زرد با رنگ قرمز دارچینی مشخص می شود. اما رنگ ایده آل این پرندگان پرهای تیره و درخشان قرمز-قهوه ای در ترکیب ظریف صورتی و قهوه ای ملایم تر است.

این نوع کمیاب قناری ها به دلیل کیفیت بالای پرهایشان بسیار ارزشمند هستند. برخی از صاحبان حیوانات خانگی معتقدند که قناری های دارچین دارای بهترین و صاف ترین پر از همه نژادهای قناری هستند.

قناری تاجدار (Crested Canary)

تصویر شماره ۵ : قناری تاجدار (Crested Canary)

 

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی و پرورش دهندگان، قناری تاج داررا به دلیل ویژگی های بدنی اش دوست دارند. تاج این قناری، آنها را از بقیه قناری ها در مقایسه با رنگ یا آهنگ متمایز می کند. این گونه یکی از انواع قناری است که دارای یک پر در بالای سر خود می باشد.

در گذشته قناری های تاج دار به دلیل محبوبیت زیاد و قیمت بالا ،جزو حیوانات محبوب ثروتمندان محسوب می شدند. به همین دلیل وبدلیل قیمت بالای آنها، مردم عادی قدرت خرید آنها را نداشتندو تعداد آنها به دلیل تقاضای زیاد افراد ثروتمند به طورمرتب کاهش یافت.

امروزه اکثر قناری های تاج دار در رنگهای مختلف با ظاهری متشخص و فوق العاده سرگرم کننده موجود است. شکل بدن آنها باریک وکشیده با طول بدن حدود ۱۷ سانتی متر می باشد. قناری های تاجدار می توانند حداکثر تا ۱۶ سانتی متر ارتفاع داشته باشند. آنها دارای سرهای کوتاه و پهن با پیشانی بیرون زده هستند. می توانید آنها را از گردن نسبتاً بلند و دم های باریک و بلند آنها که با پشت آنها هماهنگ است ، تشخیص دهید.

قناری خانگی(Domestic Canary)

تصویر شماره ۶: قناری خانگی(Domestic Canary)

به این نوع ازقناری ها ، قناری خانگی گفته می شود. این پرندگان انواع اهلی ازقناری های وحشی هستندومنشا اولیه آنها قناریهای بومی جزایر ماکارونزی می باشند.

این پرندگان خانگی شیک در ابتدا در حیاط پادشاهی اسپانیا و انگلستان پرورش داده شده و قبل از گسترش به مناطق دیگردر آنجا پرورش داده شده اند.

نامهای دیگر این پرندگان دوست داشتنی عبارتند از تیمبردو اسپانیایی ، رولر آلمانی ، واترسلگر و دشت سر استرالیا. طول یک قناری خانگی به تنهایی می تواند به طول ۱۲ تا ۲۰ سانتی متر برسد. رنگ آنها می تواند از سفید ، قرمز ، قهوه ای تا سیاه ، زرد و نارنجی متفاوت باشد.

علاوه بر این ، آنها انواع مختلفی از آهنگ ها از جمله آهنگ های هیجانی ، ملایم و بلند را تولید می کنند. رژیم غذایی آنها شامل علف ها ، دانه های انجیر ، علف های هرز و انواع مواد گیاهی وحشرات کوچک است.

اشتراک گذاری مطلب:

پست های مرتبط

پیام بگذارید