۱۳ نوع از انواع نژاد قناری که باید در مورد آنها بدانید (قسمت دوم) ۱۳Types of Canary Birds You Should Know About)

قناری ها پرندگانی زیبا و دوست داشتنی هستند که با شکلها و رنگهای مختلف در طبیعت دیده می شوند .صدای آواز قناری از دیرباز بعنوان یکی از زیبا ترین آهنگهای طبیعی شناخته شده و در ادبیات کشور ما ایران نیز شاعران مختلفی اشعار زیادی در باب نشستن در سایه درخت و لب جوی و گوش دادن به آواز بلبل یا قناری را سروده اند . نگهداری از این پرنده های زیبا مشکل بوده و بخصوص نگهداری از جوجه قناری و تغذیه آنها بسیار مشکل می باشد .برای تغذیه قناری ها انواع مختلف خوراک قناری در بازار موجود می باشد که در هنگام خرید بایستی با گرفتن مشاوره دقیق از مشاوران متخصص دراین امر،نسبت به خرید خوراک برای قناری خود اقدام نمایید . تیم کارشناسان مجموعه دام پخش افتخار دارد تا در زمینه خرید ،پرورشو تغذیهانواع نژادهایقناری، هرگونه اطلاعات لازم را از طریق مشاوره رایگان دراختیار کاربران سایت خود قراردهد .در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با شماره های :۰۹۱۳۵۷۴۴۸۷۴ آقای مهندس نعیمی مسول سایت  وآقای دکتر روغنی ۰۹۱۳۱۶۲۹۳۷۲ و آقای دکتر جعفری :   ۰۹۱۳۳۳۰۸۴۱۶۷ کارشناسان سایت تماس بگیرید.

  انواع مختلفی ازنژادهای قناری وجود دارد که می توان آنها را به عنوان حیوان خانگی خریداری کرد ، هر کدام از این نژادهاعمدتا به دلیل شکل و اندازه پرنده پرورش داده می شوند تا قابلیت ها یا رنگ های آنها. با این حال، این بدان معنا نیست که قناری ها خوانندگان زیبا یا خوبی نیستند ، زیرا آنها هر دو ویژگی شکل و صدای زیبا را دارند. قناری ها همچنین حیوانات خانگی فوق العاده ای هستند و به اندازه حیوانات خانگی دیگر مانند گربه و سگ به فضا و مراقبت احتیاج ندارند. انواع قناری در حالی که همگی از نظر شکل و اندازه شبیه به هم هستند ولی تفاوت هایی نیز باهم دارند ، به همین دلیل نیز همه آنها نامهای منحصر به فردی دارند. قدمت برخی از نژادهای قناری به سالها و قرنها قبل بر می گردد ، درحالی که برخی دیگراز نژادها در دنیای پرورش نسبتاً جدید هستند. بخش علمی مجله دام پخش بدنبال درخواست عده ای از همراهان همیشگی دام پخش در رابطه با کسب اطلاعات کوتاه و مفید در رابطه با نژادهای مختلف قناری،در این مقاله سعی نموده است ضمن ارایه مطالب مفید و کوتاه در این زمینه ، به ارایه اطلاعات در رابطه با شناخت  ۱۳ نژاد پرنده قناری که باید در مورد آنها بدانید بپردازد.

اگر عاشق پرندگان هستید ، پس باید با قناری ها آشنا باشید. این پرندگان دوست داشتنی به دلیل آهنگ ها و ظاهر عمومی خود مشهور هستند. اما ویژگی های بیشتری وجود دارد که آنها را متمایز می کند تا ساختن آهنگ های زیباو دلنشین، و این جایی است که اکثر پرورش دهندگان علاقه خود را در مورد پرندگان نشان می دهند.

قناری ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند

۱-آنهایی که به خاطر رنگشان پرورش داده می شوند ،

۲ – آنهایی که به دلیل ویژگی ها یا شکل ظاهری خود پرورش داده شده اند  ۳ – آنهایی که برای آهنگ های خود پرورش داده شده اند.

 زیستگاههای طبیعی این پرندگان شامل:جنگلها و کوهها است ،اگرچه آنها می توانند به خوبی با هر محیطی سازگار شوند. از حدود دو قرن پیش تا اکنون ، انواع مختلف قناری توسط انسان پرورش داده شده است. این پرندگان خانگی اغلب به عنوان زیرگونه  Serinus canaria domesticusشناخته می شوند.

فایف قناری فانتزی(Fife Fancy Canary)

انواع نژاد قناری

تصویر شماره ۷ : فایف قناری فانتزی(Fife Fancy Canary)

این نژاد یکی از محبوب ترین نژادهای قناری است که توسط بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی در سراسر جهان نگهداری می شود. این نژاد

 نسخه ای مینیاتوری از یک نوع قناری می باشد که بنام  قناری مرزی معروف است.

قناری Fife Fancyدر ابتدا به دلیل ویژگی های فیزیکی خود در اواسط قرن بیستم  در Fife اسکاتلند پرورش داده شد. طول آن ۱۱٫۴ سانتی متر است که کوچکترین نوع پرنده قناری شناخته  در جهان می باشد.

قناری گلاستر(Gloster Canary)

انواع نژاد قناری

تصویر شماره ۸ : قناری گلاستر(Gloster Canary)

این قناری در ابتدا در گلاسترشایر انگلستان پرورش داده شد به همین دلیل به گلاستر قناری معروف است. این گونه از پرنده قناری برای اولین بار در قرن ۱۹میلادی پرورش داده شد. امروزقناری گلاستر یکی از پرندگان پرطرفدار نمایشی است که در بین علاقه مندان به پرندگان خانگی شناخته شده است.محبوبیت آن  به دلیل چیدمان منحصر به فرد پرهای سر می باشد.

با این چیدمان منحصر به فرد،این قناری به نوعی تاجداربنطر می رسد ، بعلاوه این به ظاهر تاج وجودیک “کلاه گیس” پر را نیز بر روی سر پرنده به تصویر می کشد که زیبایی آن را در بین انواع قناری منحصر به فرد می نماید.

قناری گلاستر یک پرنده کوتاه قد و چمباتمه است. طول آن حدود ۱۲٫۱ سانتی متر است.

قناری سبز(Green Canary)

انواع نژاد قناری

تصویر شماره ۹: قناری سبز(Green Canary)

قناری های سبز بخشی از پرندگان نمایشی هستند. آنها به دلیل ظاهر “سبز” و زیبایشان مورد توجه قرار می گیرند. مشخصه بارز آنها رنگ سبز باپایه زرد کامل همراه با مقدار زیادی ملانین در پرهای آنها می باشد.

بدلیل وجود ملانین درپرهایشان ،آنها سبزمایل به زرد با خطوط سیاه بر روی بالها به نظر می رسند. قناری های وحشی این دسته نیز، در طبیعت به همین رنگ یافت می شوند.

قناری فاکتور قرمز(Red Factor Canary)

انواع نژاد قناری

تصویر شماره ۱۰ : قناری فاکتور قرمز(Red Factor Canary)

این پرندگان نیز به دلیل رنگهای جذاب به گروه پرندگان نمایشی تعلق دارند. قناری فاکتور قرمز در واقع نسخه قرمز قناری زرد است که به ملانین زرد معروف است، تنها تفاوت آنها دراین است که رنگ آنها به جای زرد ، قرمز است. قرمز رنگ پایه آنهاست و با برخی از رنگدانه های تیره همراه می باشد.

قناری های فانتزی اسکاتلندی(Scots Fancy Canary)

 

تصویر شماره ۱۱: قناری های فانتزی اسکاتلندی(Scots Fancy Canary)

قناری های فانتزی اسکاتلندی همچنین با نام های قناری فانتزی اسکاتلندی ، قناری اسکاتلندی ، The Bird ‘o Circleیا قناری گلاسکو شناخته می شوند. می توانید آنها را از بدن بلند و باریک آنها که منحنی شبیه به نیم دایره ایجاد می کند ، تشخیص دهید.

این نوع قناری در اوایل دهه ۱۸۰۰ در گلاسکو اسکاتلند توسعه یافت. نام علمی آن Serinus canaria domesticusاست. این پرنده در دهه ۱۹۰۰ تقریباً منقرض شد اما امروزه توسط برخی از پرورش دهندگان فداکارو علاقمند نگهداری می شود. قناری فانتزی اسکاتلندی می تواند تا ۱۸ سانتی متر یا کمی بیشتر رشد کند.

این نوع پرندگان نیز مانند سایر قناری ها دارای توانایی آواز خواندن هستند. رژیم غذایی آنها شامل :دانه های با کیفیت بالا ، تخم مرغ آب پز ، دانه ارزن ، سبزیجات تازه خرد شده و پونه کوهی می باشد. علاوه بر این ، میوه هایی مانند زردآلو و سیب با داشتن مواد معدنی و ویتامین های ضروری می توانند رژیم غذایی پرنده را تکمیل کنند.

قناری فریل سوئیسی(Swiss Frill Canary)

 

تصویر شماره۱۲ : قناری فریل سوئیسی(Swiss Frill Canary)

 

قناری فریل سوئیسی به طول ایده آل ۱۷ تا ۱۸ سانتی متر رشد می کند و  شکل بدنش یک حالت نیمه هلالی دارد. قناری فریل سوییسی دارای یک دم باریک و بلند است که تکمیل کننده فرم هلالی بدن می باشد. این دم بلند به پرنده کمک می کند تا به شکل هلالی بدن خود برسد.

سوئیس فریل قناری دارای یک سر کوچک و بیضی شکل با گردنی بلند و باریک است.  این پرنده زیبا بر رویشت خوددارای مقداری پرمی باشد. این پرها بلند و راست هستند و بیش از دو سوم کل پشت پرنده را در بر می گیرند.

قناری زرد (Yellow Canary)

 

تصویر شماره۱۳: قناری زرد (Yellow Canary)

قناری زرد یک قناری با جثه بزرگ است که ماده ها و نرها ظاهری متفاوت با یکدیگردارند. مشخصه قناری نر،  وجود رنگ زرد روشن یا زرد متمایل به سبز در قسمت زیرشکم می باشد.ناحیه سینه ها می باشد .

برخلاف نرها ، قناریهای ماده با رنگ قهوه ای خاکستری و مایل به زرد در زیر شکم مشخص می شوند. جوجه ها عمدتا شبیه قناری های ماده هستند ،

 

این گونه قناری به نوعی با قناری پیشانی زرد متفاوت است زیرا فاقد علائم سیاه رنگ روی صورت است. طول یک قناری زرد معمولی می تواند تا ۱۲ سانتی متر رشد کند.

امیدواریم در پایان این مقاله بتوانید با اطمینان از خرید یک قناری برای نگهداری در منزل صحبت کنید .  همانطور که احتمالاً متوجه شده اید ، این پرندگان توسط بسیاری از مردم در سراسر جهان بعنوان  حیوان خانگی انتخاب می شوندو این به خاطر این واقعیت است که آنها دارای برخی ازبهترین ومطلوب ترین ویژگی هایی هستند که در پرندگان دیگر یافت نمی شود ،اما مهمترین ویژگی هایی که این پرندگان رابرای پرورش دهندگان و صاحبان حیوانات خانگی جذاب می کند ، رنگ ، اندازه ، ویژگی های فیزیکی و صدای ملودی زیبای آنهاست . شما اکنون با داشتن این اطلاعات در ذهن خود ، می توانید تصمیم درستی در مورد نوع قناری که می خواهید در مجموعه حیوانات خانگی خود بگنجانید ، بگیرید .

اشتراک گذاری مطلب:

پست های مرتبط

پیام بگذارید